Enerjimizi verimli kullandık, 2014 yılında 865 bin TL tasarruf sağladık


Kahyaoğlu: Enerjimizi verimli kullandık, 2014 yılında 865 bin TL tasarruf sağladık...

AKG Gazbeton, Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda, Çorlu İşletmesi’nin üretim ve üretimle ilgili yan süreçlerdeverimlilik sağlayan projesiyle ödül kazandı. Ödülü Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan’dan alan AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, “Yarışmaya katıldığımız 6 projemizle 2014 yılı içerisinde sağladığımız tasarruf 865 bin TL”dedi. Kahyaoğlu, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda kurumsal sorumlulukarını yerine getirmek için daha çok çalışacaklarını da vurguladı.

Türkiye’nin en büyük yerli gazbeton üreticisi AKG Gazbeton, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Enerji Verimlilği Forumu ve Fuarı’nda (EVF) 3 işletmesinden 6 proje ile katıldığı Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SEVAP) ödülle döndü. SEVAP-2 Ödülü, Çorlu İşletmesi’nde üretim ve üretim süreçlerinde enerji verimliliği sağlayan “Çamur Karışım Tanklarında Enerji Verimliliği Uygulaması” projesine gitti.

AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu SEVAP-2 ödülünü, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği EVF’nin kapanış gününe katılan Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan’danaldı.

Kuruldukları günden bu yana üretim ve üretimle ilgili yan süreçlerde doğal gaz kullanımında toplamda yüzde 50, elektrik kullanımında ise yüzde 34 tasarruf gerçekleştirdiklerini belirten Kahyaoğlu, “Emeklerimizi takdir ettiği için öncelikle Sayın Mercan’a AKG Gazbeton ailesi adına teşekkür etmek istiyorum. Yarışmaya katıldığımız 6 projemizle 2014 yılında 865.000 TL tasarruf ettik. Sadece doğalgaz kullanımında 2014 yılı tasarrufumuz, bir önceki yıla göre 400 ailenin yıllık doğalgaz ihtiyacına  denk. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda kurumsal sorumluluklarımızı yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Kahyaoğlu, AKG Gazbeton olarak 2015 yılı hedeflerinin arasında mevcut su, elektrik ve doğal gaz tüketimlerini yüzde 5’er oranında azaltmanın olduğunu da ifade etti.

2014 yılında karbon salınımını 1.228 ton azalttı
 
Geride bıraktığımız 2014 yılında doğalgaz tüketiminde 1 milyon metreküpten (m3) fazla tasarruf gerçekleştiren AKG Gazbeton, 2014 yılında bir önceki yıla göre günde yaklaşık 40 ton daha az su tüketti. Önceki yıla göre 2014 yılında karbon salınımını 1.228 ton azaltan AKG Gazbeton, sera gazı salınımında da toplamda yüzde 9’luk düşüş sağladı.