Kahyaoğlu "Çalışanımızın sağlığını koruyarak iş gücü kaybımızı yüzde 40 azaltıyoruz"

AKG Gazbeton, üretim yapmakta olduğu İzmir, Kırıkkale ve Çorlu işletmelerinde ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları’ konusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “İyi Uygulama Örneği” Ödülü’ne layık bulundu. Gerek çalışanlarının fiziksel güç kullanımı azaltarak gerekse fiziksel güç kullanımında[] , doğru hareketlerin yapılmasını sağlayıp , çalışan sağlığını koruyan uygulamalarıyla ödül kazanan AKG Gazbeton adına Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, projelerle revire başvuran çalışan sayısını yüzde 27 azalttıklarını ekledi.

AKG Gazbeton, çalışanın sağlığını korumaya ve olası rahatsızlıkları engellemeye yönelik projeler ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca “İyi Uygulama Örneği” Ödülü’ne layık görüldü. Ankara’da JF Marriot Otel’de düzenlenen ödül töreninde AKG Gazbeton ailesi adına Bakan Faruk Çelik’in elinden ödülü alan AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, alınan bu ödülün Entegre Yönetim Sistemi’nin olumlu sonuçlarından biri olduğunun altını çizdi:

İş gücü kaybı yüzde 40 azaldı
AKG Gazbeton İşletmelerinin aldığı “iyi uygulama örneği” ödülü ile ilgili olarak bilgi veren Kahyaoğlu “2015 yılı başında OHSAS 18001 İş Sağlığı Güvenliği ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemlerinin belgelendirilmesi ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile entegre edilmesiyle elde edilen Entegre Yönetim Sistemiyle, tüm AKG Gazbeton İşletmeleri’nde önemli kazanımlar elde ediyoruz. Hazırlanan projelerin uygulamaya alınması ile yüzde 40 iş gücü kaybı ortadan kalkmasını sağladık. Revire yapılan başvurular yüzde 27 azalırken, risk değerlerinin de yüzde 22 düşürüldüğünü ve tekrar eden kas-iskelet sistemine zarar verebilecek davranış biçimlerinin sıfırlandığını tespit ettik” dedi. Kahyaoğlu bu ve benzeri projelerle uygulamaların AKG Gazbeton’da devam edeceğini, çalışanları için her zaman daha iyisini yapmak için çalışmaların aralıksız devam edeceğini belirterek; “AKG Gazbeton İşletmeleri, Kurumsal Sorumluluğunu önce kendi çalışanlarına sonra dış paydaşlarına gösteren bir firmadır. Bu nedenle sadece yönetmelikler çerçevesince değil her alanda iç paydaşımıza güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı yaratmak bizim görevimizdir.” Diyerek, alınan ödülde emeği geçen tüm çalışanları kutladı.

Projeler Hakkında: “Gazbeton Blok Palet Bölme Aparatı ile Bel Ağrısına Son” projesindeki uygulama ile sahada elle yapılan işlemlerin forklifte mobil aparat ile yüklenmesini kapsıyor. “Kesilen ürünlerin paketlenmesi sırasında elle toplama işinin kaldırılması” projesinde ise teknolojik iyileştirme ile beden gücü azaltılarak oluşturulan güvenli çalışma ortamı sağlanıyor, işverenin çalışan sağlığı ve sağlıklı çalışma ortamına verdiği değer pekiştirilerek risk değerleri düşürülüyor. “Pnömatik ve mekanik tasarım ile sıfır iş gücü” projesinde de çalışan iş gücüyle yapılan otoklav ayağı indirme-kaldırma işi, mekanik bakım bölümü tarafından tasarlanan pnömatik tahrikli mekanizma tarafından yapılarak iş gücü kaybı önleniyor.

AKG Gazbeton Hakkında:
Gazbeton sektöründe Türkiye’deki en geniş ürün yelpazesine sahip firmaların başında yer alan AKG Gazbeton, blok ve donatılı ürünler olmak üzere iki ana ürün çatısı altında üretim yapmaktadır. Blok ürün grubu olarak; düz duvar blokları, geçmeli duvar blokları, hafif asmolen bloklar, U bloklar ve MİNEPOR yalıtım plakaları üreten AKG Gazbeton, donatılı ürün grubu olarak ise; duvar panelleri, çatı ve döşeme panelleri, lento ve söveler üretmektedir. 2005 yılı başında CE belgesi alan ilk duvar malzemesi üreticisi olan AKG Gazbeton İzmir Tesisleri’nde 525.000 metreküp/yıl, Kırıkkale tesislerinde 567.000 metreküp/yıl gazbeton üretilmektedir. AKG Gazbeton, 2011 sonunda üretime başlayan Çorlu Fabrikası ile Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticisidir. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde yirmiden fazla ülkeye ihracat yapan AKG Gazbeton, ilave yatırımlarıyla yılda toplam 1.713.000 metreküp gazbeton üretecektir. EN 15804 Standardına uygun üretimi ile AKG Gazbeton ‘Çevresel Ürün Beyanı’ olan EPD belgesine ve ETA Belgesine sahip bir kuruluştur.

Basına bilgi için
:
Kağan Konçak / Bersay İletişim Danışmanlığı
Tel: 0 553 485 55 65 / kagan.koncak@bersay.com.tr

Gözde Sapanlı / AKG Gazbeton Kurumsal İletişim
Tel: 0 232 472 12 00 / gozde.sapanli@akg-gazbeton.com