Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan

Türkiye’nin lider gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İşletmeleri, Avrupa standartlarında ürettiği lento ile bir ilke daha imza attı. Türkiye gazbeton sektörünün Avrupa standartlarında üretim yapan tek kuruluşu olan AKG Gazbeton İşletmeleri, sektör öncülüğünü sürdürüyor.

Türkiye’de sadece gazbeton sektörünün değil yapı malzemesi sektörünün ilk CE belgesini 2005 yılında alan AKG Gazbeton İşletmeleri, Sürdürülebilir Kurumsal Gelişme ilkesiyle her yıl “ilklere” yenilerini ekliyor. Gazbeton sektörünün lider firmalarından AKG Gazbeton İşletmeleri, donatılı ürünü Lento ile sektöründe bir ilke daha imza atarak, Avrupa ürün mevzuatlarına uygun üretimiyle sektöre öncülük etmeyi sürdürüyor.

AKG Gazbeton İşletmeleri Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, 2016 yılında AKG Gazbeton İşletmeleri’nin gösterdiği başarının, odaklanılmış stratejik hedefler olduğunun altını çizerek şunları şöyledi; “CE Belgeli AKG Gazbeton Lento ürünlerinin uluslararası standartlara uygun şekilde üretilmesi gazbeton sektöründe bizimle güvence altında. Avrupa Birliği pazarında serbestçe dolaşım hakkına sahip ürünlerimizle bu pazardaki gücümüzü her geçen yıl daha da arttırıyoruz. 2017 yılına yurt dışı ve yurt içinde iyi bir başlangıç yaptık. Ocak ayında Munih’teki BAU fuarı son yılların en başarılı fuarıydı. Ardından, yurt içinde, hükümetimizin devreye aldığı yeni uygulamalarla inşaat sektöründe önemli bir gelişme yaşanacağını gözlemliyoruz. Avrupa’daki işbirliklerimizle ve yerli ürünlerimiz ile yurt dışındaki gücümüzü, satış ve pazarlama ağımızla da yurt içindeki gücümüzü arttıracağız.”

İhracat Ayağı Önemli Bir Fırsat

Lento’nun Nimetleri

Yapılarda imalatın hızlanmasını sağlayan faktörler; lento, döşeme paneli, duvar paneli, çatı paneli gibi donatılı ürünler olup, Kapıların ve pencerelerin üst açıklık bölümlerinde kullanılan AKG Gazbeton Lento ürünleri inşaatların yapım hızını neredeyse 2 kat arttırıyor. Çünkü “lento” olarak tanımlanan yekpare ürün yerine geleneksel yöntemlerle kalıp-dolgu sistemiyle ya da lentoya muadil görünüm verilmeye çalışılmış niteliği zayıf ürünler kullanılırsa her hem inşaatın süresini uzatıyor, maliyetler artıyor, hem de kalite standartları sağlanamıyor. Bu nedenle Avrupa standartlarında üretim yapılması, belgelendirmelerin tam olması, ürün yelpazesindeki tüm ürünlerin kalite standartlarının tam ve eksiksiz olması çok önemli.

“İLK” VE “TEK” Olmak Misyonumuz Haline Geldi Yapı malzemeleri sektörünün en vizyoner üreticilerinden biri olduklarının altını çizen Kahyaoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Konut sektöründeki gelişmelerle tüketicinin artık çok daha bilinçli terciler yaptığını görüyoruz. Son kullanıcının oturacağı konutun duvarlarında, çatısında, cephesinde, yalıtımında hangi ürünün kullanıldığını bilmesi yakın zaman içinde önem kazanacak. Yapı malzemesi ürününü ve markasını sorarak konut tercihlerini belirleyecek “son kullanıcı” profiline doğru bir gidişat olduğunu görüyoruz. Bu nedenle biz bugünden hazırlıklarımızı ve stratejik planlarımızı yaparken bunu dikkate alıyoruz. AKG Gazbeton İşletmeleri, 2002 yılında kurulan ancak toprak sanayi ürünleri sanayisindeki geçmişi 70 yıla dayanan büyük ve köklü bir gelenekten geliyor. Kurulduğumuz günden bugüne gerek gazbeton sektörü gerekse yapı malzemeleri sektöründe “ilklere imza atan” ve “tek firma olma” misyonumuz oldu. Sektörün ilk CE belgesi, sektörün ilk ETA belgesi, sektörün ilk ısı yalıtım plağı ürünü olan Minepor, sektörün ilk ve tek Ar-Ge merkezi, sektörün tek Birleşmiş Milletler seçilmiş firması, sektörün tek Entegre Yönetim Sistemi uygulayan firması, sektörün ilk ve tek ısı yalıtım plağı karbon ayak izi belgeli firması gibi daha pek çok konuda vizyonumuz sayesinde üstlendiğimiz misyonlarla güçlü bir kurumsal gelişme gösterdiğimizi söyleyebilirim.”

AKG Gazbeton

Blok ve donatılı ürün grupları, Yeni Nesil Isı Yalıtım Plağı Minepor ve tamamlayıcı ürünleriyle AKG Gazbeton İşletmeleri, Türkiye’deki yaygın satış ve dağıtım ağının yanı sıra Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere yirmiden fazla ülkeye ihracat yapıyor. Yapı malzemesi sektöründe ilk CE işaretini 2005 yılında alan AKG, 2015 yılında da, Minepor Isı Yalıtım plağı ile Avrupa Teknik Değerlendirme Kurumu’nun ülkemizde görevlendirdiği kuruluş olan İTB tarafından verilen ilk ETA belgesinin sahibi oldu. Yenilikçi ARGE anlayışı ile sektörün ilkleri arasında yer alan AKG, Entegre Yönetim Sistemi kapsamında OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, ISO 9001 kalite yönetim sistemi ve ISO 14001 çevre yönetim sistemlerini uyguluyor. Çevreye, çalışana ve insana verdiği saygıyla yapı malzemesi sektörünün lider kurumu olan AKG Gazbeton,1.713.960 metreküp üretim kapasitesiyle, başta Ege Bölgesi olmak üzere, Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlıyor.