Sürdürülebilir Yapılar İçin Doğru Malzeme ve Akılcı Çözümler

Çözümler

Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İzmir’de düzenlediği “Sürdürülebilir Yapılarda Tasarım ve Malzeme Seçimi” semineri ile sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Seminerde sektör paydaşlarına, sürdürülebilir yapılar için çevreci tasarım ve ürünlerin öneminden bahsedildi.

Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin yeni yönetim merkezi olan İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlediği “Sürdürülebilir Yapılarda Tasarım ve Malzeme Seçimi” semineri ile sürdürülebilir yapılarda doğru malzeme seçiminin önemine dikkat çekti. Dr. Mimar İlker Kahraman ve AKG Gazbeton Proje Mimarı Sibel Öztibet’in konuşmacı olarak yer aldığı seminere İzmirli sektör profesyonelleri ve mimarlık öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

 Seminerde bir konuşma yapan ve sürdürülebilir yapıların tasarım aşamasında başladığına dikkat çeken Dr. Mimar İlker Kahraman, “Sürdürülebilirlik aslında akılcı olmak, akılcı çözümler üretmektir. Sürdürülebilir yapılar için süreç tasarım aşamasında başlıyor. Bu yapılar için tasarımda önemli olan nokta çevre faktörüdür. İnşaat alanı potansiyelinin optimize edilmesi, çevreye etkisinin en aza indirilmesi, yenilenebilir enerji kullanımının en üst noktada tutulması, çevreye en az zarar verecek malzemelerin kullanılması, atıkların geri dönüşümünün sağlanması ya da atıkların azaltılması özellikleri tasarım sürecinde gözetilmelidir” dedi.

 Seminerde bir sunum gerçekleştiren AKG Gazbeton Proje Mimarı Sibel Öztibet ise sürdürülebilir yapılar için doğru malzeme seçiminin önemine değindi. AKG Gazbeton’un sürdürülebilirlik yaklaşımının önemli bir parçası olan ve bir yıl içinde önemli başarılara imza atan yeni ürünü Minepor ile ilgili bilgi veren Öztibet; “Sürdürülebilir tasarımda malzeme seçiminin en önemli kriteri çevreye duyarlı, saygılı ve geri dönüşebilir olmasıdır. Bu tasarımlarda duvar malzemeleri yalıtımı sağlayan, nefes alan ürünler içerisinden seçilmelidir. Bütün bu özellikleri ile yalıtım sektöründeki önemli bir eksikliği gideren AKG Gazbeton’un yeni ürünü Minepor, sürdürülebilir yapılar için önemli bir alternatif olmuştur” dedi.