AKG Gazbeton Ege Bölgesi’nde Yılın Başarılı Ekibi Ödülünü Aldı

Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton’un 11 kişilik ekibi Takametre, geliştirdiği “kondens  ve kürlemede doğalgaz tasarrufu sağlanması” projesi ile Türkiye Kalite Derneği (KALDER) tarafından “Yılın Başarılı Ekibi Ödülü” nü  kazandı. Proje için yapılanharcamakendisini7 ayiçerisinde geri öderken, bu proje kapsamındaki faaliyetlerden kaynaklanan AKG Gazbeton yıllık sera gazı salınım oranı yüzde 61 azaldı.

KALDER tarafından her yıl verilen ve 8 aylık bir çalışma sonucunda kazananın belirlendiği yarışmada AKG Gazbeton İşletmeleri, “başarı ödülü” kazandı.

AKG Gazbeton’u temsil eden 11 kişilik Takametre ekibi; ürettikleri ve uyguladıkları “kondens enerjisinin geri dönüşümünden doğalgaz tasarrufu sağlanması” projesi ile “Yılın Başarılı Ekibi” ödülünü almaya hak kazandı.

Takametre’nin geliştirdiği  proje ile üretim sırasında kullanılan buharın yoğuşmasıyla (soğuması) elde edilen enerjinin “ısıtma” için kullanılması ve kürleme prosesindeki iyileştirmeler ile şirket içi doğalgaz kullanımında yüzde 15 oranında tasarruf sağlandı.

AKG Gazbeton’un “Sürdürülebilir Kaynak Kullanımı” anlayışının ürünü olan proje ile bir metreküp gazbeton blok üretiminde 1,07 sm3 doğalgaz tasarrufu ve buhar üretimi için kullanılan suda günde 11 ton olmak üzere, yılda yaklaşık 4 bin ton su tasarrufu sağlandı. Aynı zamanda bu proje ile AKG Gazbeton’un bu proje faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salınımı yüzde 61  oranında azaltıldı. Karbon ayak izindeki bu azalma, enerji ve su ayak izine de yansıdı. Proje için yapılan masraf kendisini 7 ay içerisinde geri ödedi.